LOGIE AWARDS 2014: Full list of nominees

GOLD LOGIES

Most Popular Personality on TV
Andy Lee (Hamish & Andy’s Gap Year Asia, Nine Network)
Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten)
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC1)
Scott Cam (The Block, Nine Network)
Stephen Peacocke (Darryl ‘Brax’ Braxton, Home and Away, Channel Seven)

TV Week Hall of Fame
Not Yet Announced


ARTICLE CONTINUES AFTER THIS ADVERTISEMENT

SILVER LOGIES

Most Outstanding Drama Series
A Place To Call Home (Channel Seven)
Offspring(Network Ten)
Redfern Now (ABC1)
The Time Of Our Lives (ABC1)
Wentworth (Foxtel/ SoHo)

Most Outstanding Miniseries or Telemovie
An Accidental Soldier (ABC1)
Better Man (SBS ONE)
Paper Giants: Magazine Wars (ABC1)
Power Games: The Packer-Murdoch Story (Nine Network)
Top Of The Lake (Foxtel/UKTV)

Most Outstanding Actor
Chris Lilley (Ja’mie: Private School Girl, ABC1)
Craig McLachlan (The Doctor Blake Mysteries, ABC1)
David Wenham (Better Man, SBS ONE)
Kirk Page (Redfern Now, ABC1)
Lachy Hulme (Power Games: The Packer-Murdoch Story, Nine Network)

Most Outstanding Actress
Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Claudia Karvan (The Time Of Our Lives, ABC1)
Danielle Cormack (Wentworth, Foxtel/ SoHo)
Kat Stewart (Offspring, Network Ten)
Mandy McElhinney (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)

Most Popular Actor
Chris Lilley (Ja’mie King, Ja’mie: Private School Girl, ABC1)
Dan Ewing (Heath Braxton, Home and Away, Channel Seven)
Hugh Sheridan (Ben Rafter, Packed to the Rafters, Channel Seven)
Matthew Le Nevez (Dr. Patrick Reid, Offspring, Network Ten)
Stephen Peacocke (Darryl ‘Brax’ Braxton, Home and Away, Channel Seven)

Most Popular Actress
Asher Keddie (Nina Proudman, Offspring, Network Ten)
Essie Davis (Phryne Fisher, Miss Fisher’s Murder Mysteries, ABC1)
Julia Morris (Gemma Horne, House Husbands, Nine Network)
Marta Dusseldorp (Sarah Adams, A Place to Call Home, Channel Seven)
Rebecca Gibney (Julie Rafter, Packed to the Rafters, Channel Seven)

Most Popular Presenter
Adam Hills (Adam Hills Tonight, ABC1)
Andy Lee (Hamish & Andy’s Gap Year Asia, Nine Network)
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Hamish Blake (Hamish & Andy’s Gap Year Asia, Nine Network)
Scott Cam (The Block, Nine Network)

LOGIES

Most Outstanding Light Entertainment Program
Housos (SBS ONE)
It’s A Date (ABC1)
PleaseLikeMe (ABC2)
The Voice Australia (Nine Network)
Upper Middle Bogan (ABC1)

Most Outstanding News Coverage
Crisis in Cairo – Brett Mason (World News Australia, SBS ONE)
Leadership Spill (Foxtel/ SKY NEWS)
“Missing the boat” Jaymes Diaz Interview (Ten Eyewitness News, Network Ten)
NSW Bushfires (Nine News, Nine Network)
The Dark Side of the Force (Seven News, Channel Seven)

Most Outstanding Public Affairs Report
A Gracious Gift (Four Corners, ABC1)
Drugs in Sport – Stephen Dank (7.30, ABC1)
Manus Island (Dateline, SBS ONE)
Prime Suspect (Sunday Night, Channel Seven)
Prisoner X – The Australian Connection (Foreign Correspondent, ABC1)

Most Outstanding Factual Program
Desert War (ABC1)
Dirty Business (SBS ONE)
Jabbed (SBS ONE)
Kings Cross ER: St Vincent’s Hospital (Foxtel/Crime & Investigation Network)
Redesign My Brain (ABC1)

Most Outstanding Sports Coverage
2013 Emirates Melbourne Cup Carnival (Channel Seven)
2013 NRL Grand Final (Nine Network)
2013 Toyota AFL Grand Final (Channel Seven)
The Ashes Cricket – Australia v England (Nine Network)
Tour de France (SBS ONE)

Most Outstanding Children’s Program
Dance Academy (ABC3)
Move It Mob Style (NITV)
Nowhere Boys (ABC3)
Play Along With Sam (Foxtel/Nick Jr)
Play School (ABC4Kids)

Graham Kennedy award for Most Outstanding Newcomer
Anna Bamford (Wonderland, Network Ten)
Caren Pistorius (Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)
Meyne Wyatt (Redfern Now, ABC1)
Remy Hii (Better Man, SBS ONE)
Shareena Clanton (Wentworth, Foxtel/SoHo)

Most Popular New Talent
Abby Earl (Anna Bligh, A Place to Call Home, Channel Seven)
Bonnie Sveen (Ricky Sharpe, Home and Away, Channel Seven)
Caren Pistorius (Eloise Ward, Offspring, Network Ten; Janine Myles, Redfern Now, ABC1; Beth Ridgeway, Paper Giants: Magazine Wars, ABC1)
Johnny Ruffo (Chris Harrington, Home and Away, Channel Seven)
Timomatic (Australia’s Got Talent, Nine Network)

Most Popular Drama Program
Home and Away (Channel Seven)
House Husbands (Nine Network)
Miss Fisher’s Murder Mysteries (ABC1)
Offspring (Network Ten)
Winners & Losers (Channel Seven)

Most Popular Light Entertainment Program
Hamish & Andy’s Gap Year Asia (Nine Network)
Ja’mie: Private School Girl (ABC1)
The Project (Network Ten)
The Voice (Nine Network)
The X Factor Australia (Channel Seven)

Most Popular Reality Program
Big Brother (Nine Network)
Bondi Rescue (Network Ten)
My Kitchen Rules (Channel Seven)
The Block All Stars (Nine Network)
The Block Sky High (Nine Network)

Most Popular Sports Program
Before the Game (Network Ten)
The AFL Footy Show (Nine Network)
The Cricket Show (Nine Network)
The NRL Footy Show (Nine Network)
Wide World Of Sports (Nine Network)

Most Popular Lifestyle Program
Better Homes and Gardens (Channel Seven)
Domestic Blitz: The Block to the Rescue (Nine Network)
Embarrassing Bodies Down Under (Foxtel/LifeStyle YOU)
Selling Houses Australia (Foxtel/The LifeStyle Channel)
The Living Room (Network Ten)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of