Logie nominees announced on the Gold Coast

THE nominees for the 2019 TV WEEK Logie Awards have been announced on the Gold Coast ahead of the Australian television industry’s annual celebration next month.

The 61st TV WEEK Logie Awards will take place on Sunday, June 30, at The Star Gold Coast, with all the action from the red-carpet arrives and awards-show celebrations to be telecast on the Nine Network and 9Now.

There are more than 120 people and shows nominated for 23 awards, while seven stars will compete for the coveted Gold Logie for Most Popular Personality On Australian Television, as voted by the public.


ARTICLE CONTINUES AFTER THIS ADVERTISEMENT

Those in the running for the top gong include TV hosts Amanda Keller, Waleed Aly, and ABC gardening guru Costa Georgiadis, as well as Neighbours star Eve Morey, Doctor Doctor heart-throb Rodger Corser, Sunrise weather presenter Sam Mac, and comedian Tom Gleeson.

Scroll down to see the full list of nominees.

Fans can vote for their favourites from the shortlisted nominees at tvweeklogieawards.com.au when voting reopens on Monday, June 24, until the end of the red-carpet telecast on June 30.

TV WEEK Editor Thomas Woodgate said he was thrilled by this year’s list of nominees.

“Once again, the public have voted for their favourite TV shows and artists and made their voices heard – I’d like thank everyone for getting involved in choosing this year’s shortlist,” he said.

“And congratulations to everyone nominated; this has been another stellar year of television in this country and I can’t wait to see who takes home a shiny TV WEEK Logie on June 30 – good luck to everyone in the running.”

Tourism Minister Kate Jones said Queensland was ready to welcome Australian TV’s A-list once again.

“After hosting the TV WEEK Logies last year to widespread acclaim, we are ready for another big year with an extended program of film and television industry events leading up to the main event on June 30,” Ms Jones said.

Full list of nominations for the 2019 TV WEEK Logie Awards:

GOLD LOGIE – MOST POPULAR PERSONALITY ON AUSTRALIAN TV

  • Amanda Keller (The Living Room/Dancing With The Stars, 10)
  • Costa Georgiadis (Gardening Australia, ABC)
  • Eve Morey (Neighbours, 10)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
  • Sam Mac (Sunrise, Channel Seven)
  • Tom Gleeson (Hard Quiz, ABC)
  • Waleed Aly (The Project, 10)

MOST POPULAR ACTOR

  • Aaron Pedersen (Mystery Road, ABC)
  • Guy Pearce (Jack Irish, ABC)
  • Luke McGregor (Rosehaven, ABC)
  • Ray Meagher (Home And Away, Channel Seven)
  • Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
  • Ryan Moloney (Neighbours, 10)

MOST POPULAR ACTRESS

  • Asher Keddie (The Cry, ABC)
  • Celia Pacquola (Rosehaven, ABC)
  • Deborah Mailman (Bite Club/Mystery Road, Nine Network/ABC)
  • Eve Morey (Neighbours, 10)
  • Jenna Coleman (The Cry, ABC)
  • Marta Dusseldorp (A Place To Call Home/Jack Irish, Foxtel/ABC)

MOST POPULAR PRESENTER

  • Amanda Keller (The Living Room/Dancing With The Stars, 10)
  • Carrie Bickmore (The Project, 10)
  • Costa Georgiadis (Gardening Australia, ABC)
  • Julia Morris (Blind Date/I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here/Chris & Julia’s Sunday Night Takeaway, 10)
  • Tom Gleeson (Hard Quiz, ABC)
  • Waleed Aly (The Project, 10)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT

  • Bonnie Anderson (Neighbours, 10)
  • Courtney Miller (Home And Away, Channel Seven)
  • Dylan Alcott (The Set, ABC)
  • Eddie Woo (Teenage Boss, ABC)
  • Joe Jonas (The Voice Australia, Nine Network)
  • Tasia Zalar (Mystery Road, ABC)

MOST POPULAR DRAMA PROGRAM

  • Doctor Doctor (Nine Network)
  • Home And Away (Channel Seven)
  • Mystery Road (ABC)
  • Neighbours (10)
  • The Cry (ABC)
  • Wentworth (Foxtel)

MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM

  • Anh’s Brush With Fame (ABC)
  • Dancing With The Stars (10)
  • Gogglebox Australia (Foxtel/10)
  • Gruen (ABC)
  • Hard Quiz (ABC)
  • The Voice Australia (Nine Network)

MOST POPULAR COMEDY PROGRAM

  • Have You Been Paying Attention? (10)
  • Hughesy, We Have A Problem (10)
  • Rosehaven (ABC)
  • Russell Coight’s All Aussie Adventures (10)
  • Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
  • True Story With Hamish & Andy (Nine Network)

MOST POPULAR REALITY PROGRAM

  • Australian Survivor: Champions Vs Contenders (10)
  • I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here! (10)
  • Married At First Sight (Nine Network)
  • MasterChef Australia (10)
  • My Kitchen Rules (Channel Seven)
  • The Block (Nine Network)

MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM

  • Back In Time For Dinner (ABC)
  • Better Homes And Gardens (Channel Seven)
  • Gardening Australia (ABC)
  • Selling Houses Australia (Foxtel)
  • The Living Room (10)
  • Travel Guides (Nine Network)

MOST POPULAR PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM

  • 7.30 (ABC)
  • 60 Minutes (Nine Network)
  • A Current Affair (Nine Network)
  • Australian Story (ABC)
  • Four Corners (ABC)
  • The Project (10)

MOST POPULAR TELEVISION COMMERCIAL

  • Dundee: Australia’s Tourism Ad In Disguise – Tourism Australia
  • Frank – Westpac
  • I Am The Captain Of My Own Soul – Invictus Games
  • Naked Wrestling – KFC
  • Santa Crashes Christmas – Aldi
  • Serena Project: I Touch Myself – Berlei

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES

  • Doctor Doctor (Nine Network)
  • Mystery Road (ABC)
  • Neighbours (10)
  • Secret City: Under The Eagle (Foxtel)
  • Wentworth (Foxtel)

MOST OUTSTANDING MINISERIES OR TELEMOVIE

  • Bloom (Stan)
  • Olivia Newton-John: Hopelessly Devoted To You (Channel Seven)
  • On The Ropes (SBS)
  • Pine Gap (ABC)
  • The Cry (ABC)

MOST OUTSTANDING ACTOR

  • Aaron Pedersen (Mystery Road, ABC)
  • Bryan Brown (Bloom, Stan)
  • Jay Ryan (Fighting Season, Foxtel)
  • Robbie Magasiva (Wentworth, Foxtel)
  • Scott Ryan (Mr Inbetween, Foxtel)

MOST OUTSTANDING ACTRESS

  • Danielle Cormack (Secret City: Under The Eagle, Foxtel)
  • Jenna Coleman (The Cry, ABC)
  • Judy Davis (Mystery Road, ABC)
  • Leah Purcell (Wentworth, Foxtel)
  • Nicole Chamoun (On The Ropes, SBS)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

  • Bernard Curry (Wentworth, Foxtel)
  • Ewen Leslie (Fighting Season, Foxtel)
  • Frankie J Holden (A Place To Call Home, Foxtel)
  • Ian Meadows (Dead Lucky, SBS)
  • Wayne Blair (Mystery Road, ABC)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

  • Asher Keddie (The Cry, ABC)
  • Celia Ireland (Wentworth, Foxtel)
  • Jacki Weaver (Bloom, Stan)
  • Keisha Castle-Hughes (On The Ropes, SBS)
  • Susie Porter (The Second, Stan)

MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT PROGRAM

  • Australian Ninja Warrior (Nine Network)
  • Eurovision – Australia Decides 2018 (SBS)
  • Gogglebox Australia (Foxtel/10)
  • Have You Been Paying Attention? (10)
  • True Story With Hamish & Andy (Nine Network)

MOST OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM

  • Bluey (ABC)
  • Grace Beside Me (SBS/NITV)
  • Mustangs FC (ABC)
  • Teenage Boss (ABC)
  • The Bureau Of Magical Things (10)

MOST OUTSTANDING SPORTS COVERAGE

  • Australia Vs India; Second Test In Perth (Foxtel)
  • Gold Coast 2018 Commonwealth Games (Channel Seven)
  • Invictus Games Sydney 2018 (ABC)
  • Supercars Championship: Bathurst (10)
  • The 2018 FIFA World Cup (SBS)

MOST OUTSTANDING NEWS COVERAGE OR PUBLIC AFFAIRS REPORT

  • “James Comey Interview” (7.30, ABC)
  • “Leadership Spill” (Sky News, Foxtel)
  • “Out Of The Dark” (Four Corners, ABC)
  • “Townsville Flood Disaster” (7 News, Channel Seven)
  • “Who Cares?” (Four Corners, ABC)

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM

  • Employable Me (ABC)
  • Exposed: The Case Of Keli Lane (ABC)
  • Ron Iddles: The Good Cop (Foxtel)
  • Taboo (10)
  • The Pacific – In The Wake Of Captain Cook With Sam Neil (Foxtel)

MOST OUTSTANDING REALITY PROGRAM

  • Australian Survivor: Champions Vs Contenders (10)
  • House Rules (Channel Seven)
  • Married At First Sight (Nine Network)
  • MasterChef Australia (10)
  • The Block (Nine Network)

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of