Gold Logie nominees announced on the Gold Coast

The nominees for the 2022 TV WEEK Logie Awards have been announced on the Gold Coast ahead of the Australian television industry’s much-anticipated celebration next month.

The 62nd annual Logie Awards will take place on June 19 and will mark the first time the event has been held in three years due to the pandemic.

TV’s glitz and glamour will descend on The Star Gold Coast Entertainment Precinct Convention and Exhibition Centre for the awards, with seven stars vying for the coveted Gold Logie for Most Popular Personality On Australian Television.


ARTICLE CONTINUES AFTER THIS ADVERTISEMENT


The nominees for the top gong were officially unveiled at a star-studded breakfast celebration at the popular Burleigh Pavillion on Sunday.

They include Hamish Blake, Julia Morris, Karl Stefanovic, Melissa Leong, Ray Meagher, Sonia Kruger, and Tom Gleeson.

PHOTO: myGC

“What an amazing year of television it’s been and what a wonderful list of nominees,” TV Week Editor Stephen Downie said.

“This year’s nominations showcase our television industry’s incredible creativity and depth of talent.

“Congratulations to everyone nominated. I can’t wait to see who takes home a Logie on June 19.”

Fans can vote now for their favourites from the shortlisted nominees at tvweeklogiesvote.com.

The full list of award nominees can be found below:

TV WEEK GOLD LOGIE FOR MOST POPULAR PERSONALITY ON AUSTRALIAN TELEVISION
Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
Julia Morris (I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!)
Karl Stefanovic (Today, 60 Minutes)
Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
Ray Meagher (Home And Away)
Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with The Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
Tom Gleeson (Hard Quiz)
TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTOR
Bernard Curry (Wentworth)
Guy Pearce (Jack Irish)
Hugo Weaving (Love Me)
Ray Meagher (Home and Away)
Rodger Corser (Doctor Doctor)
Stephen Peacocke (RFDS)
TV WEEK SILVER LOGIE FOR MOST POPULAR ACTRESS
Ada Nicodemou (Home and Away)
Anna Torv (The Newsreader)
Bojana Novakovic (Love Me)
Deborah Mailman (Total Control)
Kitty Flanagan (Fisk)
Sophie Dillman (Home and Away)
BERT NEWTON AWARD FOR MOST POPULAR PRESENTER
Carrie Bickmore (The Project)
Hamish Blake (LEGO Masters Australia)
Leigh Sales (7:30)
Melissa Leong (MasterChef Australia, Celebrity MasterChef Australia)
Sonia Kruger (Big Brother, Holey Moley, Dancing with the Stars: All Stars, The Voice, The Voice Generations)
Tom Gleeson (Hard Quiz)
GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST POPULAR NEW TALENT
Alessandra Rampolla (Married At First Sight)
Carlos Sanson Jr (Bump)
Matt Evans (Home And Away)
Melanie Bracewell (The Cheap Seats)
Tony Armstrong (News Breakfast)
Will Lodder (Love Me)
MOST POPULAR DRAMA PROGRAM
Doctor Doctor, 9Network
Home And Away (Seven Network)
Love Me (BINGE and FOXTEL)
RFDS (Seven Network)
The Newsreader (ABC)
Total Control (ABC)
MOST POPULAR ENTERTAINMENT PROGRAM
Anh’s Brush with Fame (ABC)
Gogglebox Australia (FOXTEL)
Hard Quiz (ABC)
Lego Masters Australia (9Network)
The Masked Singer Australia (Network 10)
The Voice Australia (Seven Network)
MOST POPULAR PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM
7.30 (ABC)
Australian Story (ABC)
A Current Affair (9Network)
Four Corners (ABC)
The Front Bar (Seven Network)
The Project (Network 10)
MOST POPULAR COMEDY PROGRAM
Aftertaste (ABC)
Fisk (ABC)
Have You Been Paying Attention? (Network 10)
Shaun Micallef’s Mad As Hell (ABC)
The Hundred with Andy Lee (9Network)
The Cheap Seats (Network 10)
MOST POPULAR REALITY PROGRAM
The Block: Fans Vs Faves (9Network)
Celebrity Apprentice Australia (9Network)
I’m A Celebrity…Get Me Out Of Here (Network 10)
Married At First Sight (9Network)
MasterChef Australia (Network 10)
SAS Australia (Seven Network)
MOST POPULAR LIFESTYLE PROGRAM
Better Homes and Gardens (Seven Network)
Bondi Rescue (Network 10)
Gardening Australia (ABC)
Love It Or List It Australia (FOXTEL)
The Living Room (Network 10)
Travel Guides (9Network)
TV WEEK SILVER LOGIE – MOST POPULAR AUSTRALIAN ACTOR OR ACTRESS IN AN INTERNATIONAL PROGRAM
Angourie Rice (Mare of Easttown)
Jacki Weaver (Yellowstone)
Murray Bartlett (The White Lotus)
Sarah Snook (Succession)
Troye Sivan (Three Months)
Yvonne Strahovski (The Handmaids Tale)